Voda, nevyčerpatelný zdroj – samozřejmost.

21 března 2017 / By admin

Voda, nevyčerpatelný droj - samozřejmost.

O funkci, kvalitě a udržitelnosti s Romanem Kamlerem, zakladatelem značky Tilak.

 

Protože něco vnímáme jako samozřejmost, co se stane, když se očekávání nenaplní? Ruku na srdce, většina z nás bude vinu hledat u druhých. Proto by téma udržitelnosti nemělo být chápáno jako něco nepříjemného nebo něco navíc, ale jako přirozená součást našich životů, našich domácností i designu.

Co jsem se naučila od našich skandinávských bratrů designérů je, že s každým novým produktem, který vytvoříme, bychom měli co nejvíce snížit možné negativní ekologické i ekonomické následky. Nejlépe jim úplně předcházet.

S podobným přístupem pracuje i majitel a zakladatel české firmy Tilak, výrobce outdoorového oblečení. Člověk, kterému jeho vášeň vytvořila funkci a ta funkce doplňuje vášeň. Horolezec, kterému chyběl kvalitní spacák. Chemik, který se vyzná ve vlastnostech materiálů. První výrobek ušil na domácím šicím stroji zakladatel Tilaku již v roce 1986. Roman Kamler patří mezi typy lidí, od kterých se toho můžeme hodně naučit.

Exkurzi pro náš ateliér ADO (ateliér Designu oděvu) připravil ve své firmě v Šumperku. Precizní přístup k výrobě, Gore – Tex materiály, špičkové vybavení, speciální šicí stroje v dílně, která je tak jedinečná v celé Evropě. To je pro Romana Kamlera zárukou kvality výrobků, které vydrží i deset let.
„Ostatní bundy jsou na bázi polyuretanu – kýbl bílé husté hmoty, kterou natřete na látku – tzv. zátěr či nános (ochranná vrstva), chvilku to funguje, ale životnost takového materiálu je zlomková. Udržitelnost Gore - Tex funguje jinak, máte jednu bundu i na 10 let, namísto pěti obyčejných, tak kdo znečisťuje životní prostředí? Já s jednou bundou nebo vy s pěti ?“
S Romanem Kamlerem jsme se bavili o udržitelnosti a trendech. Jako horolezec testuje oblečení i přímo na sobě.
„ Např.: delta flis – vlákána co nejsou kulatá, ale mají deltový průřez, mimořádné mechanické vlastnosti, které jsou vysoce odolné. Tohle triko jsem testoval měsíc na Aljašce, ve Švýcarsku, a v Indii na Brahmaputře. Když teď po půl roce intenzivního používání vidím, že mu nic není, tak je to dobrý.“
Trendy ho nezajímají vůbec, celý proces vývoje kolekce je zkrátka podmíněn požadovanou funkcí a vlastnostmi materiálů, od kterých se model odvíjí.
Pro mě je nejdůležitější funkce, když tomu designu přidáte funkci, výběr správného materiálu a jeho zpracování, tak uděláte věci, které budou unikátní, a buďte klidní, že na to lidi přijdou, nebude to jednoduché, nebude to trvat chvíli, ale ve finále to má hlavu a patu. Dělejte věci a dělejte je poctivě, hrajte si s designem. Dělejte to dobře.“

Tereza Chmurová

Studentka ADO

Přidejte komentář

*Prosíme, vyplňte všechna pole.